10.52Mianeh

چهارشنبه, ۸ آذر ۱۴۰۲

دنبال کردن ما

دنبال کردن ما

امامزاده سید جعفر (ع) روستای گل تپه حسن آباد

امامزاده سید جعفر (ع) روستای گل تپه حسن آباد در دهستان قافلانکوه شرقی و در بخش کاغذکنان شهرستان میانه، در ضلع غربی این روستا واقع شده است.

اطلاعات فیزیکی

این بقعه در مجاورت روستا بوده و گنبد طلایی رنگ آن از دور دیده می‌شود. بنای اولیه آن کاهگلی و سقفی چوبی داشت. بنای فعلی متشکل از صحن، ایوان، مسجد و گنبدخانه است. صحن در حدود هزار متر مربع مساحت دارد و دور تا دور آن در سال ۱۳۹۱ ش به همت فرزندان مرحوم نباتعلی کاظمی دیوارکشی شده و دو مناره‌ی نیمه تمام و درِ آهنی برای ورود و خروج به صحن بقعه تعبیه شده است.

ابعاد بنا ۱۱×۱۳/۴۰ متر است و پلان مستطیل شکل دارد. گفتنی است ساختمان بقعه در سال ۱۳۷۲ ش از سوی اهالی روستا تجدید بنا و در سال ۱۳۹۱ ش نیز با تلاش پسران مرحوم نباتعلی کاظمی بازسازی و مرمت شده است. دو طرف ورودی بقعه دو پنجره تعبیه شده است.

امامزاده سید جعفر (ع) روستای گل تپه حسن آباد

ایوان در نمای اصلی آن قرار دارد و سنگینی سقف آن بر روی یک ستون آجری قرار دارد. نمای بیرونی با ملاط سیمان پوشش داده شده اما دیوارهای دیگر فاقد آمود هستند و نمای داخلی بقعه اندودی از گچ دارد. سقف ایوان، مسجد و گنبدخانه با طاق ضربی اجرا شده و بام آن با لایه ای از ایزوگام پوشانده شده است.

فضای مسجد به وسیله یک در با فضای گنبدخانه مرتبط است و کف هر دو با فرش و موکت مفروش شده است. یک ضریح آلومینیومی به ابعاد ۱/۶۰×۱/۸۰ متر در زیر گنبد و روی قبر قرار گرفته که روی آن با پارچه های سبز پوشانده شده است. به علت قفل بودن در ضریح سنگ مزار رؤیت نشد و از اطلاعات حک شده روی سنگ قبر اطلاعی به دست نیامد. لایه‌ی بیرونی گنبد فلزی بوده و با رنگ طلایی رنگ آمیزی شده و بالای آن پرچم سبزرنگی نصب شده است.

در روزهای پنج شنبه و عید نوروز زائران بیشتری به این آستان مقدس می‌آیند. بقعه فاقد امکانات اولیه است و آب آن با استفاده از تلمبه دستی تأمین می‌شود. تولیت بقعه پس از وفات مرحوم نباتعلی کاظمی در اختیار فرزندان وی قرار گرفته است.

حتماً ببینید:  روستای گل تپه حسن آباد (حسن آباد گول تپه)

زیارت نامه

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَهً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَهِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعهً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

منبع نوشته: پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

امامزاده سید جعفر (ع) روستای گل تپه حسن آباد

برای مشاهده تصاویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

آدرس امامزاده گل تپه حسن آباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *