12.62Mianeh

دوشنبه, ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

دنبال کردن ما

دنبال کردن ما

روستای دمیرچی

روستای دمیرچی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان کله بوز غربی، واقع در بخش مرکزی شهرستان میانه و در فاصله ۳۶ کیلومتری از شهر میانه قرار دارد.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۶۵ نفر و تعداد خانوار آن، ۲۱ خانوار است.

 

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

دمیرچی (Dəmirçi)

دمیرچی اسم روستایی در بخش مرکزی، دهستان کوله بوز غربی شهرستان میانه می‌باشد.

«دمیرچی» در زبان ترکی به معنی «آهنگر» می‌باشد.

به علت وجود منابع غنی سنگ‌های فلزی در کوه‌های آذربایجان، مشاغل مربوط به استخراج و شکل‌دهی فلزات در آذربایجان قدمتی دیرینه دارد. دمیرچیلیک (آهنگری) که در زمان قدیم به تمام مراحل استخراج و شکل دهی آهن اطلاق می‌شده است یکی از فنون فوق العاده مهم و استراتژیک محسوب می‌شده است. با توجه به اهمیت این حرفه، آبادیی را که شاغلین این حرفه در آنجا سکونت داشته‌اند، به افتخار ایشان به نام آبادی دمیرچی با روستای آهنگر نامگذاری نموده‌اند.

از جمله ابزارهایی را که انسان در شروع آهنگری ساخته است پیکان‌های آهنی مخصوص شکار و جنگ می‌باشد که آنرا تمورگن (دمورگن) می‌نامیده‌اند، که با واژه‌ی دمیر (تمیر و تمور، شکل قدیمی واژه دمیر امروزی می‌باشد) در ارتباط می‌باشد.

روستای دمیرچی

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

تصاویر ارسالی از آقای رامین جهانی – برگرفته از پیج: @miyaneh.images

نقشه روستای دمیرچی

حتماً ببینید:  روستای گونلو (گونلی)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای‌ دمیرچی میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

2 دیدگاه به “روستای دمیرچی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *