10.52Mianeh

چهارشنبه, ۸ آذر ۱۴۰۲

دنبال کردن ما

دنبال کردن ما

روستای زناری (زیناری)

روستای زناری (زیناری) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه جنوبی بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده‌است.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۲۲۶ نفر و تعداد خانوار آن، ۷۹ خانوار است.

 

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

زیناری (Zinari)

زیناری اسم روستایی در بخش مرکزی، دهستان گرمه‌ی جنوبی شهرستان میانه می‌باشد که بصورت زناری به فارسی نوشته می‌شود.

«زیناری» اسمی مرکب می‌باشد که از واژه‌های «زین» و «آری» تشکیل شده است.

به نظر نگارنده واژه «زین» در اثر تبدیل حرف «س» به حرف «ز» از واژه «سین» بوجود آمده است (این امر در زبان ترکی بخصوص گویش میانه معمول است مثل تبدیل نرگیس به نرگیز و خوروس به خوروز).

«سین» در زبان ترکی قدیم به معنی «قد و بالا و هیکل» می‌باشد.

همانطوریکه در بخش آراز ذکر شده است واژه‌ی «آر» در زبان ترکی به معنی «مرد و جوانمردی» می‌باشد. «ی» آخر اسم آبادی، نسبت را می‌رساند.

با توجه به مطالب فوق زینار به معنی مرد قد و بالادار (خوش هیکل) بوده و روستای زیناری به معنی آبادی جوانمرد خوش هیکل خواهد بود.

با توجه به مفهوم لغوی کلمه‌ی زینار احتمالا اسم طایفه و با اسم رئیس طایفه‌ای که در آبادی ساکن شده‌اند، زینار بوده است و اسم آبادی منسوب به اسم شخص یا طایفه زینار می‌باشد.

روستای زناری (زیناری)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

حتماً ببینید:  روستای دوه داشی

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای‌ زیناری میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *