روستای غریب دوست

روستای غریب دوست یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش ترکمنچای شهرستان میانه واقع شده‌است و مرکز دهستان بروانان غربی می‌باشد.

این روستا به دلیل همجواری با جاده ابریشم (ایپک یولی) از دیر باز مورد توجه مسافران و مردم روستاهای اطراف بوده و هر هفته معمولاً چهارشنبه‌ها پذیرای بازار محلی بوده که به گفته ریش سفیدان روستا، بزرگترین روستای محلی میانه بوده‌است ولی بعد از انقلاب به دلیل کم توجهی مسئولان به مرور زمان از رونق آن کاسته شده است.
روستای غریبدوست دارای آب و هوای معتدل و پوشش گیاهی متنوع می‌باشد و از نظر تنوع گیاهی بی‌نظیر در منطقه می‌باشد.

این روستا در فاصله ۴۸ کیلومتری از شهر میانه واقع شده است.

غریب دوست دارای دو مسجد(مسجد جامع ومسجد پایین) بوده و شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی می‌باشد و گویش آنان زبان ترکی و مذهب‌شان شیعه است. جاده قدیم تبریز – تهران ابتدا از کنار این روستا می‌گذشت که باعث آبادانی این روستا گردیده بود ولی بعدها با جا به جا شدن جاده اکثر مردم این روستا به شهرهای بزرگ کوچ کردند.

این روستا با توجه به قرار داشتن در دامنه‌های بوزقوش دارای آب و هوای کوهستانی بوده و همچنین رودخانه‌ای که از وسط این روستا می‌گذرد از جاذبه‌های گردشگری این روستا می‌باشد که سبب می‌شود فصل تابستان مورد توجه بسیاری از میهمانان قرار گیرد.

غریب دوست تقریبا در شمال شرقی شهرستان میانه می‌باشد و از سمت غرب با روستای مهماندوست، ازسمت شرق با بخش ترکمنچای، از سمت جنوب شرقی با روستای شیخ احمدلو و از سمت جنوب غربی با روستای قرجه قیا همسایه می‌باشد. در قدیم تقریبا مانند ترمینال برای روستاهای اطراف بود.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۳۵۳ نفر و تعداد خانوار آن، ۱۱۳ خانوار است.

منبع نوشته: ویکی پدیا

روستای غریب دوست

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

حتماً ببینید:  روستای گوگدرق (گؤی دره)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای غریبدوست میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *