17.27Mianeh

چهارشنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۱

دنبال کردن ما

دنبال کردن ما

روستای لیوانلو (لووانلی)

روستای لیوانلو (لووانلی) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه شمالی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است. این روستا در فاصله ۶۴ کیلومتری از شهر میانه واقع شده است.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۳۲۸ نفر و تعداد خانوار آن، ۱۰۶ خانوار است.

 

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

لووانلی (Luvanlı)

لووانلی اسم روستایی در بخش کندوان، دهستان گرمه‌ی شمالی شهرستان میانه می‌باشد که بصورت تغییر داده شده‌ی لیوانلی نوشته شده است.

«لووانلی» اسمی است که از واژه‌ی «لوو» به اضافه‌ی پسوندهای «ان» و «لی» ساخته شده است.

لووانلی از اسامی بسیار قدیمی باقیمانده از گذشته‌های دور می‌باشد.

گرچه در بین اسامی سال‌ها در تقویم ترک‌های قدیمی یکی به نام «لو» به معنی اژدها آمده است ولی بطور کلی معنی واژه‌ی «لو»، مرد می‌باشد.

«ان» در زبان ترکی بیانگر سرزمین، تجمع و جمع می‌باشد.

«لی» از پسوندهای اسم ساز در زبان ترکی آذربایجانی می‌باشد و یکی از وظایف آن ساختن اسم عایله و فامیل (و طایفه) می‌باشد مثل حسن لی. بنابراین از نظر لغوی لوانی به معنی «دارای مردان بسیار» خواهد بود.

با توجه به مطالب فوق به نظر نویسنده لوانلی اسم عایله و طایفه‌ای بوده است که در آبادی ساکن شده‌اند و اسم خود را به آبادی خود بخشیده‌اند. واژه «لو» در اسم مکان‌های دیگری مثل، «ناحیه ی لولان در انتهای شرقی ایران ۳۰ نیز آمده است.

روستای لیوانلو (لووانلی)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

ارسالی از آقای مهدی

حتماً ببینید:  روستای نودوزق (نووادیز)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای لووانلی میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

2 دیدگاه به “روستای لیوانلو (لووانلی)

  1. ایول داری هموطن ماهم دوتا لیوان تو منطقه داریم که صدها سال کارشان لیوان سازی بوده لیوان شرقی وغربی که دراستراباد یا گلستان دیگه شهر شدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.