7.16Mianeh

جمعه, ۱۱ اسفند ۱۴۰۲

دنبال کردن ما

دنبال کردن ما

روستای گوگدرق (گؤی دره)

روستای گوگدرق (گؤی دره) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان بروانان غربی بخش ترکمانچای شهرستان میانه واقع شده‌است.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۲۸۹ نفر و تعداد خانوار آن، ۱۰۰ خانوار است.

مردمان محلی این روستا گاها آن را به نام “گؤی دره” به معنی دره سرسبز صدا می‌زنند. این روستا در حدود ۴۵ کیلومتری شهر میانه به سمت تبریز واقع شده است. شغل اکثر مردم روستای گوگدرق کشاورزی و دامداری می‌باشد. از جاذبه‌های گردشگری این روستا می‌توان به آب گرم (ایستی سو)، للی قیه، ازنو، محمود اولن یری، قره آغاج دره سی، شیرین دره سی، کت دره سی، آلمالی دره سی اشاره کرد.

گفته می‌شود یکی از آبگرم‌های کم نظیر جهان در این روستا قرار دارد که دارای یون‌های مس و آهن محلول در آب است که خاصیت درمانی دارد که در آبگرم‌های دیگر کمتر می‌توان یافت.

حتماً ببینید:  آب درمانی روستای گوگدرق

منبع نوشته: ویکی پدیا

روستای گوگدرق (گؤی دره)

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

گؤی ده ره (Göydərə)

گؤی ده ره اسم روستایی در بخش ترکمن چای، دهستان بروانان غربی شهرستان میانه می‌باشد که به صورت گوگ درق نوشته می‌شود. اهالی بومی منطقه اسم روستا را بصورت گؤو ده ره تلفظ می‌کنند.

همانطوری که در بخشهای قبل ذکر گردید از جمله معانی گؤی و گؤو؛ سبز، آسمان و بزرگ می‌باشد.

ده ره در زبان ترکی معادل دره در فارسی می‌باشد و به معنای «راه میان دو کوه و زمین دراز و کشیده میان دو رشته کوه» می‌باشد.

در تفکرات اساطیری، اقوام ترک زبان باستان گؤی (به معنی آسمان) را الهه می‌پنداشتند و اعتقاد داشتند که گوی (آسمان) بوسیله‌ی خورشید، زمین را گرم می کند و بوسیله باران بارور می‌سازد و آن را برای رویش رستنیها آماده می‌کند و رنگ آبی (گؤی) را به عنوان رنگ و نشانه‌ی الهه‌ی آسمان مقدس می‌دانستند. همچنین برای تقدس و خوش یمنی، مکان‌های زندگی، کوه‌ها و رودها و حیوان‌ها را به الهه آسمان منسوب می‌نمودند و در افسانه‌های خود حیواناتی را که به انسان‌ها کمک می‌کنند به رنگ آسمان تصور می‌نمودند مانند؛ گؤی قورد (گرگ بزرگ) در اوغوزنامه و گؤی او کوز (گاو آبی رنگ) در دیگر افسانه‌های آذربایجان.

بنابراین گوی دره به معنی دره‌ی سبز و دره‌ی بزرگ خواهد بود که اسم آبادی نیز از آن اقتباس شده است.

روستای گوگدرق (گؤی دره)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

نقشه روستای گوگدرق

تصاویر ارسالی از آقای علی اسدی

تصویر از آقای هادی قلی زاده – برگرفته از پیج: @miyaneh.images

گو دره

تصویر ارسالی از آقای مرتضی جعفرزاده

 

حتماً ببینید:  روستای ورزقان (ورزیقان)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای گوگدرق میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *