17.27Mianeh

چهارشنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۱

دنبال کردن ما

دنبال کردن ما

شهر آچاچی (هاچاچی)

شهر آچاچی (هاچاچی)

شهر آچاچی (هاچاچی) یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده‌است. این شهر در سال ۹۲ به شهر ارتقا یافت و صاحب شهرداری شد.

دیرینگی این شهر به چند صد سال پیش می‌رسد. به اعتقاد نائبی وجه تسمیه آچاچی در اصل آچاچی به معنای محل تلاقی دو رودخانه است چرا که در ترکی آچاچی چوبی به شکل حرف انگلیسی Y و چای به معنای رودخانه است و آچاچی محل تلاقی دو رود بزرگ میانه می‌باشد.
دو رودخانه بزرگ آذربایجان در این شهر به هم می‌رسند یکی رود قزل‌اوزن و دیگری رودخانه میانه‌چای است.

حتماً ببینید:  روستای گاوانی (یاوانی)

در سمت جنوبی این شهر رشته کوه قافلانکوه و تونل‌های آن و همچنین قلعه دختر و پل دختر طبیعت زیبایی را به‌وجود آورده‌است که ذهن و فکر هر بیننده‌ای را به خود مشغول می‌کند. این شهر مرکز دهستان قافلان‌کوه غربی است.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهر ۳۶۴۷ نفر و تعداد خانوار آن، ۱۱۹۰ خانوار است.

همچنین جاده ترانزیت تهران-تبریز-اروپا از وسط شهر عبور می‌کند.

شغل اغلب ساکنان این شهر عبارت‌اند از: کشاورزی، کارمندی دولت، رانندگی کامیون و تریلر، مدیریت رستوران‌ها و مغازه‌های بین‌راهی می‌باشد.

منبع نوشته:

  1. نائبی، محمد صادق، میانه، تهران، انتشارات جهان جام جم، ۱۳۸۳.
  2. ویکی پدیا

 

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم شهر می‌نویسد:

هاچاچی (Hasasi)

هاچاچی اسم شهری در بخش مرکزی، دهستان قافلانکوه غربی شهرستان میانه می‌باشد که به صورت آچاچی نوشته می‌شود.

هاچاچی مخفف هاچاایچی به معنی «درون دو شاخه» می‌باشد. هاچاچی از واژه های «هاچا» و «ایچی» تشکیل شده است و به علت پیش هم قرار گرفتن دو حرف صدادار یکی از آنها حذف شده است.

هاچا از واژه‌ی آچا ایجاد شده است. واژه ی آچا از «آچ»، ریشه‌ی فعلی مصدر آچماق به معنی «باز کردن و گشودن» به اضافه‌ی پسوند اسم ساز «ا» ایجاد شده است.

پسوند «ا» در زبان ترکی آذربایجانی، پسوندی اسم ساز می‌باشد که هنگام اضافه شدن به ریشه‌ی فعل، اسم یا صفت می‌سازد. مثل آتیلا (اسم فرمانروای امپراطوری قدیم هون) اسم هاچار (آچار) به معنی کلید، نیز از ریشه‌ی فوق ساخته شده است.

وجه تسمیه‌ی شهر از قرار گرفتن آن در داخل دو شاخه‌ی رودخانه‌های همجوار گرفته شده است. این دو شاخه از اتصال رودخانه های فیزیل اوزن از یک طرف و رودخانه‌ی بزرگ حاصل از بهم پیوستن رودهای آیدوغموش، شهری چای و قارانقو، از طرف دیگر ایجاد شده است.

شهر آچاچی (هاچاچی)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

حتماً ببینید:  روستای گوندوغدی (گون دوغدو)

اگر اطلاعات موثق دیگری از شهر آچاچی دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.