میانه نگار

۲۶ تیر، ۱۴۰۳

بالیسین

روستای بالسین (بالیسین)

روستای بالسین (بالیسین) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان تیرچای، واقع در بخش کندوان شهرستان میانه و با فاصله 29 کیلومتری از شهر میانه قرار دارد.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا 1115 نفر و تعداد خانوار آن، 365 خانوار است.

روستای بالیسین
زمستان 97

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

بالیسین (Balisin)

بالیسین اسم روستایی در بخش کندوان، دهستان تیر چای شهرستان میانه می‌باشد که بصورت بالسین به فارسی نوشته می‌شود.

از نظر لغوی بالیسین اسمی مرکب می‌باشد که از واژه‌های «بالی» و «سین» تشکیل شده است. واژه‌ی «بالی» نیز از کلمه‌ی «با» به اضافه ی پسوند «لی» ساخته شده است.

واژه‌ی «با» در زبان ترکی قدیم به معنی حصار و قلعه بوده است. «در تعداد زیادی از زبانهای ترکی از جمله ترکمن و قاراقیرقیز و غیره واژه‌ی «با» به معنی دفاع کردن، حفاظت و حمایت کردن آمده است.» «واژه ی بالیق، خیلی پیش از اسلامیت در زبان ترکی به معنی پناهگاه، قلعه و شهر بود و اسامی شهرهای ینگی بالیق به معنی شهر جدید و بئش بالیق به معنی پنج شهر در ترکستان چین از همین معنی درست شده است»

واژه‌ی بالیق از «با» به معنی حصار و قلعه به اضافه‌ی پسوند اسم مکان ساز «لیق» ساخته شده است، مثل داغلیق (کوهستان) و داشلیق (سنگلاخ).

واژه‌ی قدیمی «سین» به معنی «قد و بالا» و «انسان می‌باشد و اسم حکمران ماننا به نام اری سین نی به معنی انسان جسور از همین ریشه می‌باشد» بنا به گفته‌ی یکی از افراد مسن ساکن روستا، این آبادی در زمان‌های قدیم به قالالی معروف بوده است.

بنابراین با توجه به مطالب فوق آبادی بالیسین به معنی آبادی انسان و شخص دارای قلعه خواهد بود و اسم آبادی به یکی از حاکمان قدیم که دارای قلعه و حصار بوده منسوب شده است. وجود بقایای قلعه ای باستانی در مجاوت این روستا وجه تسمیه‌ی آن را تأیید می‌کند.

روستای بالسین (بالیسین)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

تصویر ارسالی از آقای محمد صمدی

تصاویر برگرفته از پیج: @imbalesin

عکس از: آقای اصلانی

تصویر ارسالی از خانم ریحانه عبداللهی

حتماً ببینید:  روستای کندوان (کندووان)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای بالیسین دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

۳ پاسخ

  1. سلام من اهل ده برزلیق هستم باجناقم اهل آنجاست آقا این روستا اصلاً حرف نداره، هرکس می تونه بره… قابل توصیف نیست
    هرچی بگم کم گفتم عالییییییییه

    1. سلام شما تو روستای بال سین هستین اگه اهل اونجا هستین میشه شماره امین اصلانی رو برام بفرستین یا من شماره بدم بگید حتما حتمابهم زنگ بزنه من هم خدمتی امین هستم توجلفا باهم خدمت میکردیم منتظرجوابتونم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *