میانه نگار

۲۶ تیر، ۱۴۰۳

روستای زاویه (زیوه)

روستای زاویه (زئیوه)

روستای زاویه (زئیوه) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است. این روستا در فاصله 11 کیلومتری از شهر میانه واقع شده است.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت این روستا 226 نفر و تعداد خانوار آن، 75 خانوار است.

 

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

زئیوه (Zeyvə)

زئیوه اسم روستایی در بخش کندوان، دهستان کندوان شهرستان میانه می‌باشد که بصورت تحریف شده‌ی زاویه نوشته شده است. همچنین زئیوه، اسم دهکده‌ای در چهل کیلومتری شهر سقز می‌باشد که آثار با ارزشی از هنر ماننا در آنجا کشف شده است.

«آثار کشف شده در زیر دیوار دژی که بر فراز تپه آرمیده بود کشف شده است. محل دژ را با شهر مستحکم باستانی زیبیه یا ایزیبیه که در کتیبه های سارگن دوم از آن سخن رفته است تطبیق کرده‌اند.»

واژه‌ی زئیوه از تبدیل حرف «ب» به حرف «و» در گویش میانه از واژه‌ی قدیمی زیبه و زیبیه ایجاد شده است. مثل تبدیل بار (به معنی هست) به وار.

کلمه «زیبیه» مطلقاً واژه‌ای ماننایی می‌باشد. با توجه به اینکه آذربایجان شرقی و میانه نیز همانند مناطق امروزی آذربایجان غربی و اردبیل و قسمت‌هایی از کردستان از جمله شهرستان سقز جزو قلمرو حکمرانی و تمدن مانناها بوده‌اند و وجود مناطق هم اسم در محدوده‌ی جغرافیائی یک تمدن امری معمول بوده، قدمت اسم آبادی زئیوه تا دوران ماننا می‌رسد.

روستای زاویه (زئیوه)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

حتماً ببینید:  سد خاکی روستای زاویه

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای زئیوه میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *