میانه نگار

۲۶ تیر، ۱۴۰۳

روستای سوتی (سوتو)

روستای سوتی (سوتو)

روستای سوتی (سوتو) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان گرمه شمالی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت این روستا 221 نفر و تعداد خانوار آن، 61 خانوار است.

 

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

سوتو (Sotu)

سوتو اسم روستایی در بخش کندوان، دهستان گرمه شمالی شهرستان میانه می‌باشد که بصورت سوتی به فارسی نوشته می‌شود.

«سوتوُ» اسمی مرکب می‌باشد که از واژه‌های «سو» و «تو» تشکیل شده است.

به نظر، «سوْ» اسم کوتاه شده و مخفف شده واژه‌ی «سؤو» به معنی «پیام وسخن» می‌باشد.

واژه‌ی قدیمی «ساو» که دارای معانی متعددی از جمله «پیام، سخن، قصه، افسانه و امثال و حکم» بوده، در زبان ترکی امروزی و در گویش شهرستان میانه بصورت «سور» ادا می‌گردد، بطوریکه وقتی از کسی می‌پرسند که سخن یا پیغامی برای کسی دارد یا نه؟ می‌گویند: «سؤزون، سوْوون یوْخدو؟».

اسم بلندترین کوه آذربایجان، ساوالان نیز در همین ارتباط می‌باشد و به معنای کوهی که پیام و الهام آسمان را می‌گیرد و به زمین انتقال می‌دهد، می‌باشد.

شاعر گرانقدر آذربایجانی محمد حسین شهریار، مضمون فوق را استادانه در توصیف «سهند»، در شعر سهندیه آورده است:

گؤیدن الهام آلالی سرّی سماواته دئیه رسن

هله آغ کورکی بورون، یازدا یاشیل دوندا گئیه رسن

ترجمه: از آسمان الهام گرفته و اسرار (زمین) را به سماوات بازگو می‌کنی. فعلا خود را با پوستین سفید بپوشان (کنایه از برف زمستانی)، دربهار پیراهن سبز نیز می‌پوشی (کنایه از سرسبزی بهار).

«تو» و «تی» در بسیاری از زبان‌های ترکی به معنی کوه می‌باشد.

بنابراین مفهوم لغوی آبادی سوتو، آبادی کوه الهام و پیام خواهد بود.

«همچنین در تعدادی از کتاب‌های تاریخی به اسم قوم «سو» در کنار سایر اقوام باستانی اشاره شده است که در آذربایجان سکونت داشته‌اند و در شکل گیری تمدن‌های بعدی نقش داشته‌اند.»

در کتاب تاریخ ماد، نوشته‌ی ام.دیاکونوف، از قوم «سو» به عنوان قومی که در زمان حکومت سومریان (شومریان) در دورود (بین النهرین) در آذربایجان کنونی ساکن بوده‌اند، یاد شده است.

اسم قوم ساویرها که در منابع مختلف به اسامی مختلفی از جمله ساویر، ساوار، سوار و غیره نامیده شده‌اند، از واژه‌ی سوو (ساو)، و «آر» به معنی مرد و جوانمرد تشکیل شده است.

بنابراین در اینصورت مفهوم لغوی دیگر سوْتو، «کوه سو» یعنی کوه منسوب به قبیله‌ی سو خواهد بود و اسم آبادی از اسم محل احداث آن یعنی کوه سو اقتباس شده است.

روستای سوتی (سوتو)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *