میانه نگار

۲۶ تیر، ۱۴۰۳

روستای کهبنان

روستای کهبنان (کوبلان)

روستای کهبنان (کوبلان) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در حاشیه رودخانه قزل اوزن و در دهستان گرمه جنوبی بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده‌است.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت این روستا 230 نفر و تعداد خانوار آن، 97 خانوار است.

این روستا در فاصله 50 کیلومتری از شهر میانه واقع شده است.

روستای کوبلان

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

کوبلان (Koblan)

کوْبلان اسم روستایی در بخش مرکزی دهستان گرمه‌ی جنوبی شهرستان میانه می‌باشد که بصورت تغییر یافته‌ی کوهبنان و کهبنان به فارسی نوشته شده است.

اهالی بومی منطقه اسم روستا را کوبلان تلفظ می‌کنند. وجه تسمیه‌ی روستا از کوه‌های مجاور روستا که به قافلان کوه معروف می‌باشد گرفته شده است.

قافلان، قاپلان، کاپلان، کابلان و کوبلان اشکال تلفظی همدیگر می‌باشند و برای سهولت تلفظ، در اثر تبدیل حروف از واژه‌ی قافلان بوجود آمده‌اند.

قافلان و کاپلان در زبان ترکی آذربایجانی به معنی پلنگ می‌باشد.

بنابراین با توجه به مطالب گفته شده روستای کوبلان به معنی آبادی «پلنگ» می‌باشد.

در آذربایجان دلاوران و پهلوانان را از نظر جنگندگی به قافلان (پلنگ) و آسلان (شیر) تشبیه می‌نمایند و از اسامی آنها به عنوان اسم مرد استفاده می‌نمایند و برای القای حس بزرگی و عظمت، اسامی آبادی‌ها، کوه‌ها و دره‌ها را به آنها منسوب می‌کنند، اسامی اشخاص آسلان، اراسلان (ارسلان) و شیرخان، و اسم آبادی کوبلان و اسم کوه قافلانتی از این مقوله می‌باشند.

روستای کهبنان (کوبلان) و تونل زیبای نرسیده به آن

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

نقشه روستای کوبلان

تصاویر ارسالی از آقای امیر شکارچی

قوقولو گوئلی تصاویر ارسالی از آقای امیر شکارچی

تصاویر ارسالی از آقای پیمان رحمانی

تصاویر ارسالی از آقای محمد رحمانی

تصاویر ارسالی از آقای رضا مجدی

تصاویر ارسالی از آقای اکبر اشرفی

حتماً ببینید:  روستای حسن خان باغی

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای کوبلان میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

۲ پاسخ

  1. اسم دقیق باستانی روستای کوهبنان یا کولان ویا کوبلان که هرسه نام برای این روستای بسیار زیبای پلاکانی و گردشگری به کار میرود برای اطلاعات بیشتر و آگاهی از اسم واقعی این روستای تاریخی واقع در کنار رودخانه قزل اوزون بافاصله ۴۰کیلومتری از میانه با شماره ۰۹۱۹۴۰۲۳۹۳۲تماس حاصل فرمایید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *