میانه نگار

۲۶ تیر، ۱۴۰۳

روستای گاولیق (گؤولو)

روستای گاولیق (گؤولی)

روستای گاولیق (گؤولی) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان تیرچای، واقع در بخش کندوان شهرستان میانه و با فاصله 21 کیلومتری از شهر میانه قرار دارد.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال 1395، جمعیت این روستا 17 نفر و تعداد خانوار آن، 9 خانوار است.

روستای گاولیق (گؤولو)

دکتر فیروز سیمین فر در کتاب خود «نگاهی نوین به اسامی کهن در شهرستان میانه» در مورد وجه تسمیه اسم روستا می‌نویسد:

گؤولیک (Gövlik) (گؤولی) (Gövli)

گؤولیک (گؤولی) اسم روستایی در بخش کندوان، دهستان تیرچای شهرستان میانه می‌باشد که به صورت تحریف شده‌ی گاولیق نوشته شده است.

اهالی بومی منطقه، اسم روستا را به صورت گؤولی تلفظ می‌کنند. از نظر لغوی گؤولیک (گؤولی) اسمی است که از واژه ی «گؤو» به اضافه پسوند اسم ساز «لیق» (یالی) ساخته شده است.

همانطوری که در بخش قبل ذکر گردید یکی از معانی گؤو در زبان ترکی قدیم سبزی درختان (سرسبزی) بوده است. امروزه نیز یکی از معانی «گؤو یا گؤی»، سبزی و علف بوده و واژه‌ی «گؤورتی یا گزیرتی به معنی سبزی و گیاه» از همین ریشه ساخته شده است.

«لیک» یکی از پسوندهای اسم ساز در زبان ترکی آذربایجانی می‌باشد و در اسم مکان‌های ساخته شده توسط این پسوند زیاد بودن چیزی را در یک مکان می‌رساند.

«لی» نیز یکی از پسوندهای اسم ساز در زبان ترکی آذربایجانی می‌باشد که در اسم مکان‌های ساخته شده با این پسوند مناسبت مکان، کیفیت، مالکیت و غیره… را می‌رساند.

بنابراین با توجه به مطالب فوق واژه‌ی گؤولیک به معنی مکانی که در آنجا سبزی و علف سرسبزی بسیار است و گؤولی نیز به معنی مکان دارای سبزی و علف (سرسبز) خواهد بود. مفهوم لغوى آبادی گؤولیک (گؤولی)، آبادی دارای سرسبزی بسیار و یا آبادی سرسبز خواهد بود.

روستای گاولیق (گؤولی)

برای مشاهده تصویر با سایز بزرگتر بر روی تصویر کلیک کنید

نقشه روستای گاولیق

عکس از: آقای محمود عظیمی

عکس از: خانم مینا مسیبی

حتماً ببینید:  روستای زاویه (زئیوه)

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای‌ گؤولی میانه دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *