7.55Mianeh

شنبه, 13 آذر 1400

دنبال کردن ما

دنبال کردن ما

روستای ماهی آباد (مئی هاوا)

روستای ماهی آباد (مئی هاوا) یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان کندوان بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است. این روستا در فاصله ۱۶ کیلومتری از شهر میانه واقع شده است.

براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت این روستا ۴۷۴ نفر و تعداد خانوار آن، ۱۳۳ خانوار است.

اکثر خانه‌های روستای ماهی آباد به سبک جدید ساخته شده‌اند و خانه‌های نو جای خانه‌های قدیمی را گرفته‌است. به علت ارتباط زیاد با شهر آداب و رسوم این روستا نیز شباهت زیادی به آداب شهری دارد. «اصغری» نام خانوادگی اکثر اهالی این روستا می‌باشد.

شاید بگویید معنی نام مئی هاوا چه چیزی می تواند باشد! مئی هاوا هم به معنی محل استراحت و خوش گذرانی و هم به معنی داشتن آب هوای مناسب.

حتماً ببینید:  روستای صومعه کبودین (کؤورون سوما)

دلیل این نامگذاری نیز به دوره مادها برمی گردد. در زمان حکومت مادها این منطقه از رونق خوبی برخوردار بوده، شهر میانه نیز یکی از شهرهای بنا شده در آن زمان است و جزء شهرهای پر رفت و آمدی برای سران حکومت و قبایل دوره مادها به شمار می آمد. این افراد جهت استراحت و خوش گذرانی به مکان خوش آب و هوایی نیاز داشتند که یکی از اماکن تفریحی آن روزها تالاب ماهی آباد بود کم کم روستایی را جهت استراحت بنا نهادند و خود به خود “مئی هاوا” نام گرفت.

به روایتی دیگر دلیل این نامگذاری به خاطر وزش بادی است که از سمت شرق به سمت غرب می وزد، این نام را بر این منطقه نهاده اند؛ چرا که اکثر مواقع در این روستا باد از سمت شرق به غرب می وزد. در زبان ترکی به این باد “مه” می‌گویند و وزیدن این باد برای کشاورزی مفید است. بر عکس بادی که از غرب به شرق بوزد برای کشاورزی مفید نمی‌باشد و احتمال اینکه به این دلیل اسم این مکان را مئی هاوا گفته باشند هم بعید نیست.

منبع نوشته: ارک توریسم

روستای ماهی آباد (مئی هاوا)

موتور سواری در طبیعت روستای ماهی آباد (مئی هاوا) – ارسالی از آقای فرزاد مستجابی

اگر اطلاعات موثق دیگری از روستای مئی هاوا دارید لطفاً آن را از طریق فرم دیدگاه‌های زیر با ما به اشتراک بگذارید تا به نام شما در این مطلب برای سایر خوانندگان به اشتراک بگذاریم.
و در صورتی که اطلاعات ارسالی را از کتاب یا وبلاگ خاصی بدست آورده‌اید لطفاً منبع آن را نیز همراه با مطلب ارسالی قید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *